RSS
niedziela, 11 kwietnia 2010
Narkomania - leczyć czy karać

Krzysztof Kwiatkowski – obecny minister sprawiedliwości – nie tak dawno udzielił pewnego wywiadu w którym to wypowiedział się na temat niewielkich ilości narkotyków, które są znajdywane przez policjantów u polskich obywateli, którzy to z kolei są karani za ich posiadanie. Karanie osobników posiadających niewielkie ilości narkotyków stało się praktycznie codziennością z tego powodu, że coraz większa ilość obywateli sięga po tego rodzaju używki. Należy więc uniknąć braku rozmów na ten temat, gdyż tylko dojście do odpowiednich wniosków może spowodować spadek ilości osób zażywających tego typu środki. Coraz więcej krajów wprowadza możliwość posiadania pewnych, niewielkich, ilości narkotyków i z tego też powodu kładziony jest nacisk na polskie władze, gdyż w szczególności młodzież domaga się wprowadzenia takiej ustawy w Polsce. Temat nie jest prosty, ale wspominany minister sprawiedliwości wypowiedział się nie tak dawno dość mądrze na opisywany problem. Według Krzysztofa Kwiatkowskiego nic nie da karanie obywateli za posiadanie dosłownie paru gram marihuany czy też innych ziół o podobnym działaniu. Należy pomagać tym ludziom w zrezygnowaniu i odejściu od tego typu używek. Istotne jest więc leczenie uzależnionych, a nie ich karanie – badania wykazują, że ukarani po odsiedzeniu swoich wyroków powracają do narkotyków i w dalszym ciągu zażywają tego typu substancje. Mądrym rozwiązaniem może być więc pomysł pana Kwiatkowskiego, który zakłada, iż odpowiednie leczenie będzie przyczyną zmniejszenia ilości uzależnionych od narkotyków ludzi oraz znacznie zmniejszy ilość ludzi, którzy korzystają z tego typu używek. To, że marihuana jest powszechnie dostępna w praktycznie każdym blokowisku jest niepodważalne, dlatego walka powinna być przemyślana i zastosowana jak najszybciej. Jeżeli jednak nie chcemy z tym walczyć to może czas pomyśleć, czy nie dozwolić stosowania narkotyków na własny użytek i opodatkować tych produktów, co wpłynęło by korzystnie na państwowy budżet? Każdy ma swoje zdanie na ten temat, lecz według mnie niepodważalne jest to, że trzeba coś robić albo w jedną albo w drugą stronę, bo obecny stan rzeczy jest bardzo niekorzystny i dla ludzi i dla państwa.

sobota, 24 października 2009
Nagonka ?

Rząd w ostatnim okresie ma naprawdę dużo problemów. Co drugi dzień wypala jakaś afera. Jak się nad tym zastanowić, to właściwie dotyczy to wszystkich dotychczasowych rządów, które pamiętam. Warto się chwilę zatrzymać nad tym z czego to wszystko wynika. Czy naprawdę każdy kolejny z naszych rządów jest taki lewy, tandetny. Czy może mamy niedojrzałą klasę polityczną, która nie potrafi radzić sobie gładko z napastliwymi mediami? A może wynika to z niedojrzałości środowiska dziennikarskiego, które wymyśla problemy, po to, żeby mieć o czym pisać? A może wynika to z niedojrzałości naszego systemu prawnego, który pozwala, żeby prasa rozszalała się skandalizującymi nagłówkami powołując się na anonimowe źródła w CBA, by następnie okazało się, że się to nie potwierdziło? Myślę, że wynika to chyba ze wszystkich tych przyczyn, nie żeby szczególnie zależało mi na którymś z rządów, oczywiście na jednych bardziej na innych wcale, ale zastanówmy się do czego prowadzi taki system. System, którzy pozwala mediom na manipulowanie opinią publiczną, powołując się na twarde dowody, których po prostu nie ma. Drugie pytanie jest takie jaki jest udział służb specjalnych, których w tej chwili mamy całą masę (i ile te służby wydają naszych podatków na wzajemne walki), jaki jest udział dziennikarzy, redaktorów naczelnych w tendencyjnym naciąganiu – na ile wynika to z ich poglądów politycznych, a na ile wynika to z przymusu organizowania sobie pracy. 
Wydaje mi się, ze taki system, w którym rząd (jaki by nie był) jest najbezpieczniejszy kiedy nie podejmuje żadnych decyzji, nie zabiera się za żadne inwestycje, bo jeśli opowie się za jakimś rozwiązaniem to okazuje się to zawsze korupcjogenne, jest systemem – ślepą uliczką. Ale na to jak to płynnie i bezpiecznie zmienić to na razie nie mam recepty.


20:13, adam.p.22
Link Dodaj komentarz »